Loading
ERZURUM'UN TOMOTERAPİ ÜNİTESİ HİZMETTE EN
Erzurum’un tomoterapi ünitesi hizmette En

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoterapi Merkezi'nde kurulan tomoterapi ünitesinin açılışını yaptı.

Önemli bir sağlık teknolojisini Erzurum Bölge Araştırma Hastanesi'ne kazandırdıklarını ifade eden Akdağ, ''Bu cihaz, sadece Erzurum'a değil, Doğu Anadolu'daki diğer şehirlerin halkı için hizmet verecek bir cihaz. Bu bölgesel hizmet yaklaşımıyla aynı cihazdan Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'na 5 adet kazandırmış durumdayız. İstanbul'da da özel sektörde 1 yerde var. Muhtemelen buna birkaç cihaz daha ekleyerek dünyanın en önemli teknolojilerinden biriyle kanserli hastalarımızın dertlerine şifa vesilesi olmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Akdağ, kanserin kolay bir hastalık olmadığını öncelikle korunmak gerektiğini vurguladı.

Kanserden korunmak için de en önemli hususun sigaradan kaçınmak olduğuna dikkati çeken Akdağ, şunları söyledi:

''Kanserden korunmak için sigara içilen mekanlarda bulunmamak, çocuklarımızı sigara dumanından korumak gerekiyor. Buna ilevaten alkolü ve şişmanlığı, yanlış beslenmeyi sayabiliriz. En önemli, yaygın biçimde kansere hazırlayıcı sebepler bilindiği kadarıyla bu üçüdür. Toplumda birçok hususta kansere karşı duyarlılık artıyor, artması da iyidir. Ama özellikle sigara başta olmak üzere alkol ve yanlış beslenmeyle birlikte şişmanlığın çeşitli seviyelerde kansere hazırlayıcı olduğunu biliyoruz. Öncelikle bunlardan kaçınacağız, biz de Sağlık Bakanlığı olarak buna dikkat ediyoruz.''

Sağlık Bakanlığı'na bağlı aile hekimliklerinde ya da kanser erken tarama merkezlerinde sağlıkçıların yol gösterdiğini ifade eden Akdağ, özelikle kadınlarda 40 yaşın üstünde meme kanseri ve rahim ağzı kanseriyle ilgili taramaların yaptırılması gerektiğini hatırlattı.

Kadın erkek ayrımı olmadan 40 yaşın üstündeki vatandaşların kolon kanseri ve bağırsak kanseri açısından dışkıda gizli kana baktırması gerektiğini vurgulayan Akdağ, bu testlerin ücretsiz yapıldığını kaydetti.

Kanser tedavisinde de bakanlık olarak her türlü imkanı seferber etmeye çalıştıklarını dile getiren Akdağ, şöyle devam etti:

''Bütün bunlara rağmen Allah korusun kanser olan bir kişi için de Türkiye Cumhuriyeti'nin ne kadar imkanı varsa bunları seferber ediyoruz. Mümkün olduğu kadar kansere yakalanmış vatandaşlarımızı kendi şehirlerine, kendi yaşadıkları yere yakın bölgelerde tedavi etmeye çalışıyoruz. Onun için bölgelere tıbbi onkolog, radyasyon onkolog gönderiyoruz, cihazlar alıyoruz ve bir imkan oluşturmaya çalışıyoruz. Güçlendirdiğimiz bölge şehirleri var, Van, Erzurum, Diyarbakır, Trabzon, Samsun, Kayseri, Konya, Adana, Antalya, Gaziantep, Ankara, İzmir, Bursa, İstanbul gibi. Bu şehirlerimizde özellikle çevre şehirlerden de gelenlere hizmet vererek mümkün olduğu kadar bu hususta vatandaşımızın derdine derman olmak için çalışıyoruz.''

Akdağ, açılışı yapılan tomoterapi ünitesini gezdi, yetkililerden bilgi aldı.
    
Türkiye'de günde ortalama televizyon izleme süresi 3,5 saat

Bakan Akdağ, daha sonra Erzurum'da uydudan yayın yapacak olan Kardelen TV'nin açılışına katıldı.

Kısa bir süre önce Erzurum'da gazetecilerin bir araya gelerek güçlü bir bölge gazetesi oluşturduklarını söyleyen Akdağ, ''Şimdi de güçlü bir bölge televizyonuyla karşılaştığımıza inanıyorum. Erzurumlular olarak bize biraz iş düşüyor. Biz bu bütün Doğu Anadolu'ya yayın yapacak olan bu bölgesel televizyonu dikkatle takip edersek, bu televizyonu kumandalarının tek haneli rakamlarına yerleştirir de izlemeye alırsak hakikaten onun yaşaması, ayakta kalması, çok daha güçlenmesi için de biz de üzerimize düşeni yapmış oluruz. Ben kendi hesabıma bunu yapacağım. Bir Erzurum milletvekili olarak Kardelen TV'yi izlemeye başlayacağım'' dedi.

Televizyonun çok önemli bir iletişim aracı olduğunu vurgulayan Akdağ, şunları belirtti:

''Tabii çok fazla televizyon kanalı var. Televizyon önemli bir iletişim aracı. Yani hayırlı yollarda kullanırsanız hayırlı hizmet eder, yanlış yollarda kullanırsanız yanlış birtakım işler yapmak da maalesef mümkün. Özellikle çocuklarımızın gençlerimizin yetişmesi açısından çok önemli. Ülkemizde kadınlar çok uzun zaman televizyon seyrediyorlar. Bir televizyon kanalı açılışında söylenecek söz mü bilmiyorum ama; vatandaşlarımıza televizyon karşısında çok uzun süre oturmamalarını tavsiye ediyorum. Türkiye'de günde ortalama televizyon izleme süresi 3,5 saat, dışarda çalışmayan, evde çocuklarıyla ailesine hizmet eden kadınlarımızda bu süre 6 saatin üzerine çıkabiliyor. Şişmanlığa, hareketsizliğe yol açıyor. Hiç değilse televizyonun kanallarını değiştirirken uzaktan kumandayla değil de yerimizden kalkıp değiştirirsek biraz hayırlı bir iş yapmış oluruz.''

Açılışını yaptığı televizyon kanalını gezen Akdağ daha sonra AK Parti Aziziye İlçe Başkanlığı'nın yeni hizmet binasını ziyaret etti.

 

En